Dünya

Hamas ateşkes teklifine yanıt verdi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana sürüyor. Son olarak gündeme gelen ateşkes teklifine Hamas’tan cevap geldi.

Yurt Dışı Konserler

Hamas Siyasi Büro üyesi Usame Hamdan, arabulucular tarafından sunulan ve İsrail’in de yeşil ışık yaktığı son ateşkes teklifine ilişkin Lübnan medyasına açıklamalarda bulundu. Hamdan, “Son ateşkes teklifine ilişkin tutumumuz olumsuz. Ancak görüşmeler hala devam ediyor” dedi. Hamdan ayrıca İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine uzun süredir gerçekleştirmesi beklenen kara saldırısını başlatması halinde müzakerelerin durdurulacağını vurgulayarak, “Düşman Refah operasyonunu gerçekleştirirse müzakereler durdurulur ve direniş (Hamas), ateş altında müzakere yapmaz” diye konuştu.

Daha sonra Hamas’tan yapılan açıklamada, olumsuz tutumun müzakerelerin durduğu anlamına gelmediği ifade edildi. İsrail medyası ile Hamas’ın kendi teklifini sunması planlandığını öne sürdü.

Hamas nasıl bir ateşkes istiyor?

Öte yandan, Hamas saldırıların kalıcı olarak sona ermesini isterken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise söz konusu talebe karşı çıkıyor. İsrail medyası dün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmen Netanyahu’nun Hamas’ın ’saldırıların tamamen durdurulması’ talebinde ısrarcı olması etmesi halinde İsrail’in Refah’a kara saldırısı başlatacağını ve ateşkes anlaşması yapılmayacağını söylediğini aktarmıştı.

 

7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze‘ye yönelik saldırıları sürüyor. Binlere sivilin öldüğü katliamın son bulup bulmayacağı ise merak ediliyor.

Hipokrat öneriyor: Düzenli olarak zencefil çayı tüketmenin 5 faydası

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu