Ordusu olmayan ülkeler

Dünya üzerindeki devletlerin dışarıdaki ve içerideki tehlikelere en büyük kozları ordularıdır. Ancak bazı ülkeler var ki herhangi bir askeri güce, orduya sahip değiller. Bizler de ordusu olmayan ülkelere Molatik olduk. İşte ordusu olmayan ülkeler.

Andorra
Avrupa’nın dağlar arasındaki ülkesi Andorra ordusu olmayan ülkelerden. Fransa ile İspanya arasındaki Andorra’nın korunması gerektiği zamanlarda bu iki komşusu görevi üstleniyor.

Palau

Palau
Ada ülkesi Palau’nun ordusu yok ama ufak bir güvenlik kuvveti var. Polisler iç güvenliği sağlıyorlar. Böylelikle ülkeye gelen turistlerin güvenliği sağlanmış oluyor.

Haiti

Haiti
Karayip Denizi’inde yer alan bu uzak ada ülkesi de son dönemlerde genellikle karışıklıklarla birlikte anılmasına karşın ordu bulundurmuyor. Ülkede yer alan polis gücü hem ülke içinde hem de dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı sorumlu.

İzlanda

İzlanda
İzlanda’nın resmi bir ordusu yok. “Güvenliğini nasıl sağlıyor?” diye soracak olursanız ülkeyi Birleşik Krallık ve NATO ile yaptığı güvenlik anlaşması ile kendini güvenceye almış. Ordu olmasa da ülkede çeşitli güvenlik birimleri mevcut.

Kosta Rika

Kosta Rika
Kosta Rika’da 1949’dan beri asker bulundurmak yasaklanmış. Bu nedenden ötürü ülkenin ordusu bulunmamaktadır. Bu nedenden ötürü ülkede askeri üniiformalı kimse görülmüyor.

Lihtenştayn

Lihtenştayn
İsmini söylerken en zorlandığımız ülkelerden birisi Lihtenştayn. 1868’den beri, çok masrafları olması nedeniyle ülkede ordu bulunmuyor. Güvenliğini İsviçre sağlıyor.

Monako

Monako
Güvenliği bir başka ülke tarafından sağlanan ülkelerden biri de Monako. Fransa’nın Akdeniz sahilinde yer alan bu küçük ülkenin korunmasından yine Fransa sorumlu.

Panama

Panama
Ülkemizde adını daha çok Survivor yarışmalarından duyduğumuz Panama’da da ordu gücüne gerek görülmüyor. Ülkede güvenlik polis ve sahil güvenlik ekipleri tarafından sağlanıyor.

Mauritius

Mauritius
Mavini birçok tonunu görebileceğimiz bir ülke Mauritius. Ordusu olmayan ülkeler kategorisine giriyor kendisi. Ülkenin güvenliğini ise Hindistan güvencesi altında.

Vatikan

Vatikan
En küçük devlet unvanını taşıyan Vatikan’ın resmi bir ordusu yok. Güvenliğini İsviçre’den gelen muhafızlar, asırlardır sağlamakta. Bu muhafızlar oldukça donanımlı ve becerikli askerlerdir.
Exit mobile version