En Son HaberlerFutbol

İstanbul Havalimanı’nın Yemek İşi Eski DGM Savcısı Engin Baltacı’ya Verildi!

Sunexpress Havayolları’nın kokpit, kabin ve yolculara yaptığı ikramların içinden çıkan görüntüler mide bulandırmıştı. Havacılık sektörü bu görüntüleri tartışırken, yine bir yemek olayı ve bu kez Türkiye’nin tartışacağı konu ile gündeme gelecek. Bu kez yer İstanbul Havalimanı.

Sevgililer Günü Turları

Havacılık sektörü Sunexpress Havayolları’nın kokpit, kabin ve yolculara yaptığı ikramların içinden çıkan görüntüleri tartışırken, yine bir yemek olayı ve bu kez Türkiye’nin tartışacağı konu ile gündeme geldi. Bu kez yer İstanbul Havalimanı ve Engin Baltacı’nın firması.

İstanbul Havalimanı’nda günde yaklaşık 10 bin personel ve görevliye yemek veriliyor. Havalimanının inşaat süreciyle yemek vermeye başlayan firma ile yollar ayrılarak yeni bir firmanın önü açıldı.

Park Sosyal firmasının sahibi eski savcı Engin Baltacı şu anda Beşiktaş 2. Başkanı

Park Sosyal adlı bu firmanın sahibi Beşiktaş 2. Başkanı olan Engin Baltacı, ünlü bir Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) savcısı.

Park Sosyal adlı bu firmanın sahibi Beşiktaş 2. Başkanı olan Engin Baltacı, ünlü bir Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) savcısı.

İGA’nın iki ortağından biri olan Mehmet Cengiz ile yakın ilişkisi olan Engin Baltacı, Sedat Peker-Mehmet Cengiz polemiğinden Türkiye’nin gündemine gelmiş, rüşvet karşılığı Sedat Peker’i tahliye ettirdiği iddia edilmişti.

Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun söyledikleri

İşte İstanbul Havalimanı’ndaki yemek veren firma değişikliği de tam bu tartışmaların yaşandığı sürece denk geldi.

AirportHaber’in değişik kaynaklardan edindiği bilgiye göre Mehmet Cengiz ile eski DGM Savcısı Engin Baltacı arasında derin bir ilişki ağı var. Hatta Engin Baltacı’nın İstanbul Havalimanı etrafında herhangi bir yemek üretim yeri bulunmazken, bir önceki yemek firmasının tesislerinin yarısının satın alınarak Engin Baltacı’ya bila-bedel verildiği de gelen bilgiler arasında.

İnşaat süreci hariç üç yılı aşkın süredir personel yemeği veren firmadan bir günde alınarak Park Sosyal adlı şirkete verilen ikram hizmetlerinin ardından tartışmalar da beraberinde geldi.

YEMEK FİRMASI NEDEN DEĞİŞTİ?

Ana soru bu!

İşte burada Sedat Peker’in iddialarını güçlendirici ilişkiler ağının etkili olduğu düşülüyor. Mehmet Cengiz ile yakın ilişkisi bulunan DGM Savcısı Engin Baltacı’ya yemek işinin “Sus payı” olarak verildiği iddia ediliyor.

Öte yandan polis, jandarma, gümrük personeli ve DHMİ personeli dahil toplamda 10 bin kişiye yemek verilen İstanbul Havalimanı’nda her bir kişinin yediği yemeğin bedeli ortalama 50 TL civarında olduğu ifade ediliyor. Günlük 10 bin kişi için yaklaşık 500 bin TL’lik fatura İGA’ya kesiliyor ve bu rakam aylık 15 milyon lirayı aşıyor.

1 Ağustos 2022 tarihinden itibaren İGA ve kamu personelinin yemek işini üstlenen firmanın alelacele bir tabelayı da devraldığı tesisin girişine koyduğu öğrenildi.

Şimdi kamuoyu şu sorulara İGA’nın sahiplerinden özellikle Mehmet Cengiz’den şu soruların cevabını bekliyor:

  • İstanbul Havalimanı’nın yemeğini dağıtan firma değişikliği neden değiştirildi ve bu değişiklik bir ihale sonu mu gerçekleşti?
  • İstanbul Havalimanı etrafında hiçbir fiziki yemek üretim yeri olmayan Park Sosyal adlı firmaya yemek işinin verilmesinin arkasında hangi gerçekler yatıyor?
  • Yemek üretim fabrikası olmayan firmaya bir önceki firmanın bazı bölümlerinin satın alınarak verildiği ve altın tepsi içinde sunulan bu milyonlarca liralık kazanç kapısının Park Sosyal firmasına bila bedel verildiği doğru mudur?
  • İGA yemek işi Engin Baltacı’ya, Sedat Peker iddialarının perde arkasını açıklamaması için “Sus payı” olarak diyet ödemesi olarak mı verilmiştir?
  • Mehmet Cengiz bu işin Engin Baltacı’ya verilmesi için ısrarcı olmuş mudur?

İşte bu ve buna benzer sorular DGM Savcısı Engin Baltacı’nın paraşütle gelerek İGA personeline yemek verecek olmasının perde arkasını aralayacak.

Beşiktaş Kulübü ikinci başkanı Engin Baltacı Türkiye’nin gündeminde

 

14 Şubat Sevgililer Günü Turları

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu