Spor

Tuchel ve Klopp aynı futbol dilini konuşuyor, öyleyse taktikleri neden bu kadar farklı?

Her ikisi de Mainz ve Borussia Dortmund'u çalıştırdı ve Jürgen Klopp ile Thomas Tuchel, Premier Lig'de ilk kez karşı karşıya gelecekler.

Elbette bu Thomas Tuchel’in hatası değil ancak profesyonel teknik direktörlük kariyerinin ilk sekiz yılında Jürgen Klopp’un gölgesinde kalmış olabilir.

2009 yılında çok fazla tanınmayan Tuchel, altı yılın ardından Mainz’den ayrılma kararı alan Klopp’un yerini almak üzere seçilen kişiydi ve Dortmund’dan ayrılık kararı aldığında karizmatik antrenörün yerini alacak isim yine kendisiydi.

Paris Saint-Germain’i iki yıl çalıştırdıktan sonra Thomas Tuchel, Jürgen Klopp takibine Premier Lig’de devam etti ve Anfield’da Liverpool, Chelsea’yi ağırlarken selefiyle karşı karşıya gelecek.

Klopp ve Tuchel modern oyunda ‘gegenpressing’in en iyi üslerinden ikisi olarak görülürken ‘Alman modeli’ Avrupa’daki birçok teknik direktör için yavaş yavaş taktiksel bir plan haline geldi.

Tuchel, Klopp’un ‘heavy metal’ine kıyasla daha bağımsız bir alternatif olduğu için işleri biraz farklı yapsalar da topa sahip olmadıklarında karşı pres (counter-pressing) ile eşleşleşen yüksek enerjili futbol ilkeleri benzer.

Modern Alman teknik direktörlüğün öncü ismi Ralf Rangnick’in ikili üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, bu durum şaşırtıcı olmamalı.

Eski Schalke ve RB Leipzig menajeri Rangnick, ‘gegenpressing’in ilk gerçek temsilcisi olarak kabul ediliyor ve Rangnick, Tuchel, Ulm için oynarken 25 yaşında futbolculuk kariyerini noktaladığında Maviler’in menajerini teknik direktörülük için ikna eden kişiydi.

Şu anki Leipzig Teknik Direktörü Julian Nagelsmann da Rangnick’ten alıntı yapıyor, ancak Klopp’un Rangnick ile ilişkisi biraz farklı; Liverpool menajeri daha dolaylı yoldan bir öğrencisi.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: