Dünya

Kenya’da sel felaketinde can kaybı 169’a ulaştı

Şiddetli yağışlar sebebiyle Kenya'da sel felaketi meydana geldi. Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 169'a ulaştı.

Yurt Dışı Konserler

Doğu Afrika ülkesi Kenya’da şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 169’a yükseldi.

Kenya’da Mart ayının ortasından bu yana etkisini sürdüren şiddetli yağışların beraberinde getirdiği sellerde bilanço ağırlaşıyor. Kenya hükümet Sözcüsü Isaac Mwaura yaptığı açıklamada, Nakuru bölgesindeki Mai Mahiu kasabasında dün şiddetli yağışın ardından barajın çökmesi sonucu 48 kişinin hayatını kaybettiğini, sel felaketinde toplam can kaybının 169’a yükseldiğini duyurdu.

Kenya’da sel faciası

Sözcü Mwaura, “Yağmurların başlamasından bu yana 169 kişiyi kaybettik. Hükümet ayrıca kayıp olduğu bildirilen kişileri bulmak için arama ve kurtarma operasyonlarını da yoğunlaştırdı. Mart, Nisan ve Mayıs ayları arasında her zaman yağmur yağar, ancak şimdi yağış miktarı iklim değişikliği nedeniyle normalin üzerinde” ifadelerini kullandı. Kenya Meteoroloji Dairesi, bazı bölgelerde şiddetli yağışların bu hafta da devam edeceği konusunda uyarıda bulundu.

Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Antonio Guterres, başkent Nairobi ve ülkenin diğer bölgelerinde meydana gelen sel felaketinin can kaybı ve büyük hasara yol açmasından dolayı üzüntü duyduğunu belirterek hayatını kaybedenlerin ailelerine, Kenya halkına ve hükümetine başsağlığı ve dayanışma dileklerini iletti.

 

Endonezya’nın Sumatra adasında şiddetli yağışların ardından sel ve toprak kayması gerçekleşti. Yaşanan felakette 21 kişi hayatını kaybetti.

Hipokrat öneriyor: Merdiven çıkmak uzun yaşamaya yardımcı olabilir mi?

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu