Dünya

Meksika, Refah’taki saldırıyı kınadı

İsrail, Refah kentinde bulunan sivillerin kampına saldırı düzenledi. Onlarca masumun can verdiği olayla ilgili Meksika’dan kınama geldi.

Yurt Dışı Konserler

Meksika, İsrail ordusunun Refah kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kampına düzenlediği saldırıyı kınadığını bildirdi.

Meksika’dan ateşkes çağrısı

Meksika Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, İsrail’in Refah’taki kampa saldırısında onlarca sivilin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

İsrail’in saldırısının kınandığı açıklamada, “Meksika, uluslararası insani hukuk normlarına uyulmasının önemini hatırlatmakta ve acil ateşkesin sağlanması için bir kez daha çağrıda bulunmaktadır.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) 24 Mayıs 2024 tarihli kararının İsrail’e hatırlatılarak, bu ülkenin Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması için daha fazla çaba göstermesi çağrısı yapıldı.

Refah’ta ne olmuştu?

Meksika, Refah'taki saldırıyı kınadı

BM’nin yargı organı UAD, 24 Mayıs’ta aldığı tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail, UAD’nin saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah şehrinde yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına 26 Mayıs’ta saldırı düzenlemiş, saldırıda en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Görgü tanıkları, “İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor.” demişti.

Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtmişti.

İsrail’in saldırıları aralıksız devam ediyor. Gazze Sağlık Bakanlığı, Refah‘ta yaralı barındıracak hastanenin kalmadığını duyurdu.

Hipokrat öneriyor: Son dönemde yaygınlaştı! İşte, mikro yeşilliklerin sağlığa faydaları

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu