Dünya

Brezilya’da 169 kişi sel sebebiyle yaşamını yitirdi

Dünyanın pek çok noktası doğal afetlerle boğuşuyor. Bu ülkelerden biri de Brezilya oldu. Brezilya'da aşırı yağışların yol açtığı sel sebebiyle 169 kişi hayatını kaybetti.

Yurt Dışı Konserler

Neredeyse her gün dünyanın bir noktasından felaket haberi geliyor. Depremler, seller, heyelanlar… Yaklaşık üç hafta önce Brezilya’da etkili olmaya başlayan sağanak yağışlar ülke tarihinin en büyük felaketlerinden birine yol açtı.

Brezilya’da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde yaşamını yitirenlerin sayısının 169’a çıktığı, kaybolanların sayısının ise 56 olduğu bildirildi.

Brezilya’da korkutan tablo

Brezilya'da 169 kişi sel sebebiyle yaşamını yitirdi

Ülkenin güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde 3 haftadır etkili olan yağışların yol açtığı sellerde, can ve mal kaybı artıyor.

Eyalete bağlı Sivil Savunmadan yapılan açıklamada, ölenlerin sayısının 169, kayıpların sayısının 56 olarak güncellendiği belirtildi.

Açıklamada, sel felaketinden olumsuz etkilenen 469 kasabada arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Öte yandan su seviyesinin azaldığı bazı kasabalarda, su şebekelerinin onarıldığı ve halkın, içme suyuna kademeli olarak erişim sağladığı bilgisi paylaşıldı.

Halen 42 otoyolun, köprülerin ve caddelerin sular altında olduğu ve normale dönüşümün zaman alacağı kaydedildi.

Brezilya’da “Felaket durumu” ilan edilmişti

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, 3 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Son derece istisnai bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır.” ifadesini kullanmıştı.

Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlüğüne “felaket durumu” ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi gayret gösterdiklerini söylemişti.

Felaketin etkilediği alanları 3 kez ziyaret eden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, bölgeyi yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade etmişti.

Brezilya’da tarihin en büyük felaketlerinden biri yaşanıyor. 130’dan fazla kişinin kaybolduğu resmi rakamlara göre 95 kişinin hayatını kaybettiği felakette tablo büyüyor. Yetkililer binlerce kişinin evsiz kaldığını duyurdu.

Turizm Tatil Seyahat öneriyor: Dünyanın en popüler mekanı Brezilya’dan

Yunanistan Golden

Aslı

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu