DünyaAvrupaKüba

Kübalı Doktorlar Yardıma Koştu, Meksika Korkudan Açıklayamadı

Kübalı doktorlar son haftalarda çok sayıda vaka ve ölümün yaşandığı Meksika'nın da yardımına koştu. 500 kişilik sağlık ekibi Meksika'da çalışıyor.

Kadınlar Günü Turları

Meksikalı yetkililer, en az 500 Küba sağlık çalışanının Mexico City’deki koronavirüs salgınıyla mücadelede yardımcı olduğunu duyurdu.

Mexico City Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum, personelin eksikliklerini gidermeye yardımcı olmak için şehir hastanelerinde çalışan “birkaç” Kübalı doktorunun varlığını açıkça kabul etti, ancak konuşlandırmanın ölçeğini doğrulamadı.

Ancak, bir şehir hükümeti yetkilisi, Mayıs ayında Küba dışişleri bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, doktor ve hemşire grubunun sayısının 500’ü bulduğunu, görünüşe göre Küba’nın salgınla mücadeleye yardımcı olmak için 20’nün üzerinde ülkeye yaptığı yardımdan daha büyük olduğunu söyledi.

ABD’den Korkuyorlar

Bir federal sağlık bakanlığı kaynağı ise Kübalı sağlık çalışanı sayısının 600 olduğunu ileri sürdü. Reuters her iki kaynağın da isimlerini gizli tuttuklarını yazdı.

Küba, Ebola salgınları da dahil olmak üzere birçok sağlık krizinde Latin Amerika ve Afrika başta olmak üzere çok sayıda ülkeye sağlık ekipleri gönderdi.

İki ülke arasındaki genel olarak güçlü ilişkilere rağmen, Meksika geçmişte ABD ile ilişkilerinin bozulmaması için Kübalı doktorları ülkeye almamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Küba’nın yurt dışına gönderdiği doktorlara para ödenmediğini iddia ederek tıbbi yardım programını eleştirmişti. Havana yönetimi ise programdaki herkesin gönüllü olduğunu ayrıca ücret aldıklarını açıkladı.

Sağlık bakanlığı kaynağı Küba sağlık çalışanlarının “barınma, yiyecek ve giderler için bir miktar ödemeyle desteklendiğini” söyledi.

Mexico City sağlık yetkilisi, Kübalıların, virüsün neden olduğu COVID-19’dan muzdarip olan başkent ve çevresindeki hastaları tedavi eden hastanelerde çalıştığını söyledi.

Solcu cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un müttefiki Mexico City Belediye Başkanı Sheinbaum ise geçtiğimiz hafta “Küba ile uzun vadeli bir sağlık işbirliği anlaşması yaptık. Şimdi salgına karşı birkaç Küba doktoru ve hemşiresi farklı hastanelerde” demişti.

Meksika’daki 6 bin 600 doktor ve 23 bin hemşirenin salgınla mücadelede çok yetersiz olduğu değerlendiriliyor.

Mexico City hükümet yetkilileri, Meksika dışişleri bakanlığı veya sağlık hizmetleri yetkilileri ise Kübalı doktorlar hakkında konuşmamayı tercih ediyor.

Küba hükümeti, Reuters’e yaptığı açıklama Meksika dahil olmak üzere salgınlarla mücadele etmek için Karayipler, Afrika ve İtalya’nın da aralarında olduğu 23 ülkeye sağlık tugayı gönderildiğini bildirdi.

8 Mart Kadınlar Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu