Seyahat

Nepal’in ayakları yere değmeyen çocukları

Nepal’deki bu çocukların çok farklı bir özelliği var. Kumari tanrıçası olarak kabul edilen ve yaşları 2 ila 6 arasında değişen bu çocuklar ergenliğe girene kadar tanrıça olarak kabul ediliyor. Hindu ve Budist inancından kutsal kabul edilen bu çocukların ayaklarının yere değmemesi için sürekli kollarda taşınıyor.

Nepal dünyanın çatısı olarak biliniyor. Bu gizemli ülke coğrafyası kadar kültürüyle de dikkat çeliyor. Dünyanın en içe kapalı ülkelerinden biri olarak kabul edilen Nepal, kendisine has kültürüyle dikkat çekiyor.

Himalayalara ev sahipliği yapan Nepal, dünyanın en yüksek dağı olan Everest’in de bulunduğu ülke. Bunun yanı sıra ülke, dünyanın en yüksek 10 dağından beşine ev sahipliği yapmakta.

Ancak Nepal’in en önemli yönü elbette ki sadece bu değil. Oldukça engebeli bir araziye sahip olan Nepal’in binlerce yıl öncesine dayanan kültürü de merak uyandırıyor.

Bu gizemli ülke, tıpkı yüksek dağlar gibi binlerce yıl öncesine dayanan tarihe ve geleneklere de neredeyse hiç bozulmadan ev sahipliği yapıyor.

Hindu ve Budist inancı için önemli bir yer olan Nepal, bu inancı da asırlardır yaşatıyor. Öyle ki ülkenin dört bir yanında bu inanç sistemi için son derece önemli tapınak ve manastırlar bulunmakta.

Bu küçük ülkenin dört bir yanında çok sayıda bulunan tapınak ve manastırlar, yüzlerce yıldır ayakta. Pek çoğu günümüzde başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlamakta.

Nepal, Hindu ve Budistler tarafından hala yaşadığına inanılan tek tanrıça olan Kumari’ye de ev sahipliği yapıyor. Ülkenin bu denli ilgi çekmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu yönü.

Dünya üzerinde 900 milyon Hindu ile 400 milyon Budist’in kutsal kabul ettiği Kumari, aslında yapılan bir seçimin ardından ‘kutsallığa’ sahip oluyor.

2 ila 6 yaş arasındaki kız çocuklarından seçilen Kumari tanrıçası hemen hemen bir buçuk milyar insan tarafından kutsal kabul ediliyor. Halk nezdinde çok büyük saygı görüyor.

Nepal’i kötülüklerden koruduğuna, bereket ve iyi şans getirdiğine inanılan tanrıça Kumari, Budist ailelerin ergenliğe erişmemiş küçük kız çocukları arasından seçiliyor

Mükemmeliyetini kanıtlayan birçok testten geçen kız çocuğu, ergenliğe girene kadar tanrıça olarak kalıyor ve Nepal’in başkenti Katmandu’daki 2 katlı ahşap evinden yılda sadece birkaç kez dışarı çıkıyor.

Bölgede yaşayan Hindu ve Budistlerin yanı sıra çok sayıda turist, her gün evinin balkonundan kendilerini selamlayan tanrıça Kumari’yi görmek için eve akın ediyor.

Henüz konuşmaya yeni başladıkları bir yaşta ailelerinden alınan ve tanrıça olarak Katmandu’daki evde yaşayan Kumaniler, aldıkları eğitimle kutsal olduklarını öğreniyorlar.

Dini törenlerde halkla bir araya gelen tanrıça Kumani’ye toplum büyük sevgi ve hürmet gösteriyor. Üstelik bu hürmeti gösterenler sadece yerel halk değil, dünyanın dört bir yanından gelen turistler de.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: