Seyahat

Yunanistan’a Arabayla Nasıl Gidilir?

Koronavirüs salgını yavaşlama aşamasına geçeren en geç 15 Haziran'da kara sınırlarının açılması bekleniyor. Peki arabayla Yunanistan'a nasıl gidilir?

Kadınlar Günü Turları

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ederken turizm ise en kötü etkilenen sektörlerin başında geliyor. Yaklaşık iki aydır dünyanın büyük bölümünde uçak seferleri durduruldu. 1 Haziran itibariyle bazı uçak seferlerinin başlayacağı söylense de yurt dışı uçuşların ne zaman başlayacağı belirsiz.

Uçak seferlerinin başlangıcından önce kara sınırlarının açılması bekleniyor. Bu da akıllara “Yunanistan’a özel araçla nasıl gidilir” sorusunu getirdi. Birçok gezgin salgın sonrası özel araçlarıyla sınır komşumuz olan ülkelere yapacakları seyahatleri planlamaya başladı.

Sınır komşularımız arasında yer alan Yunanistan ise hiç şüphesiz turizm için en çok tercih edilen komşumuz. İstanbul’dan yaklaşık 3 saatlik bir kara yolculuğu sonrası ulaşılan Yunanistan’a araçla geçebilmek için bazı belgeleri tamamlamanız gerekiyor.

Yunanistan’a Araçla Gitmek İçin Gerekli Olan Belgeler

  • Pasaport
  • Schengen Vizesi
  • Uluslararası Sürüş Belgesi
  • Yeşil Sigorta / Yeşil Kart
  • Yurt Dışı Harç Pulu

Pasaport ve Schengen Vizesi

Yunanistan’a gitmek için öncelikle en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Yunanistan, Avrupa Birliği Schengen bölgesine dahil olduğu için Schengen vizesi almanız da zorunlu. Schengen Vizesi almak için Yunanistan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalardan randevu alıp gerekli evraklarla başvurunuzu yapmalısınız. Seyahat tarihinizden en az 2-3 hafta önce başvuru işlemlerine başlamanızda fayda var. İşlemler ve seyahatiniz hakkında her türlü bilgiyi World Travel Service’ten (WTS) öğrenebilirsiniz.
Not: Sınır geçişlerinde kapıda vize uygulanmıyor.

Yeşil Sigorta/Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Rengi nedeniyle Yeşil Sigorta veya Yeşil Kart denilen belgeyi almak için Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na gitmeniz gerekiyor. Bu belgeyi Turing Kurumu’nun İstanbul’daki ofisinden de alabilirsiniz, Kapıkule ve İpsala Sınır Kapısındaki Turing kulübesinden de. Sınır kapısındaki kulübe 24 saat hizmet veriyor. Bu evrak tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan zorunlu bir sigorta. Yurt dışı kaskonuzu 15 gün ila 1 yıl arasındaki süreler için yaptırabiliyorsunuz.

Yeşil Kart almak için aracın ruhsatı, ehliyetiniz ve trafik sigorta kağıdınız yeterli. Ödemeleri nakit veya kredi kartıyla da yapabiliyorsunuz.

Yunanistan'a Arabayla Nasıl Gidilir?
(Fiyatlar değişebilir. Güncel fiyatları Turing’in internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.)

Uluslararası Ehliyet Nasıl Alınır?

Eğer ehliyetiniz yeni tip ehliyet ise hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Ancak eski tip ehliyet kullanıyorsanız yine Turing’de bir işlem daha yapmanız gerekiyor.

Uluslararası Sürücü Belgesi’ni almak için ehliyetiniz, üzerinde TC kimlik numaranız bulunan kimlik kartınız ve 2 adet fotoğrafınız olmak zorunda.

Uluslararası Ehliyet Fiyatları
Uluslararası Ehliyet Fiyatları

Yunanistan’a arabayla giderken bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız ehliyetinizi yenileyip bu adımı atlayabilirsiniz.

Yeşil Kart-Sigorta işleminde olduğu gibi bunu da İstanbul’daki Turing ofisinden veya İpsala ve Kapıkule sınır kapılarındaki Turing kulübelerinden yaptırabilirsiniz.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Karayoluyla Yunanistan’a giderken de tıpkı uçakla giderken olduğu gibi yurt dışı harç pulu almak zorundasınız. Bu pulu seyahate çıkmadan pasaportunuzu gösterip herhangi bir banka şubesinden alabilirsiniz. Önceden almadıysanız İpsala ve Kapıkule sınır kapılarındaki “Mülki İdare Amirliği” binasında kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Yunanistan’a arabayla geçmek için hazırladığınız tüm evraklar ve pasaportunuzla birlikte sınır kapısından Yunanistan’a geçmek için önünüzde hiçbir engel kalmıyor.

İpsala sınır kapısında süreç ise şöyle işliyor;

İlk noktada pasaport kontrolü

İkinci büroda aracın belgeleri ve onay verilmesi

Gümrüksüz bölge: Duty Free

Yunanistan – Türkiye sınırını ayıran köprüden geçiş

Yunanistan tarafında pasaport ve evrak kontrolü

8 Mart Kadınlar Günü Turları

NationalTurk

NationalTurk gazetesi, yazarları ve yorumcuları en doğru ve tarafsız olarak gündeme dair en önemli haberleri size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu