En Son HaberlerPolitika

Engin Özkoç: ‘Ethem Sancak benim için nitelikli dolandırıcıdır’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, “Ethem Sancak denilen kişi benim için nitelikli dolandırıcıdır” ifadelerini kullandı.

Yurt Dışı Konserler

TBMM’de, Ethem Sancak’a satılan ve Katar’ın ortak olduğu Tank Palet Fabrikası tartışıldı. Ordunun üzerinde oyun oynandığını söyleyen CHP’li Engin Özkoç, “18 ayda tank üretecekti. Aradan 48 ay geçti, tank yok. Ethem Sancak var mı? Yok. Parayı cebine koyup gitti” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM Genel Kurulu’nda, “Bir faturada 231 bin 310 kalem var. Bu fatura Ethem Sancak’ın BMC’si tarafından kesilmiş bir fatura. Bu faturada eğer ordumuz tank- paletle birlikte üretiyor olsaydı bu kadar kalemi 65 milyon 240 bin lira para alması gerekiyordu.

Ethem Sancak’ın BMC’si üretirken aynı kalem malı yüzde 12,5 kar koyması gerekirken 292 milyon 673 TL. 65 milyon nerede, 292 milyon nerede? Allah bir fırsat verirse yetimin fukaranın, aziz ordumuzun bir tek kuruşunu eğer Ethem Sancak çaldıysa hesabını ben soracağım, takipçisi olacağım, sonuna kadar gideceğim” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2023 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşülüyor.

ENGİN ÖZKOÇ ‘ETHEM SANCAK DENİLEN KİŞİ BENİM İÇİN NİTELİKLİ DOLANDIRICIDIR’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Özkoç, şunları söyledi:

“Sayın Milli Savunma Bakanı. Bu söylediğim sözlerin tamamını, bana verdiğiniz bir söze istinaden; size söylüyorum ve lütfen buna kendi konuşmanızda yer vermenizi, sizden istirham ediyorum.

Türkiye’de bir rezalet yaşandı. Göz göre göre, gözümüzün içine baka baka kendi ordumuzun üzerinden bir oyun oynandı ve ben bunu defalarca çıktım anlattım. Elimdeki belgeyi açıklamadan önce; ilk önce bir hatırlayalım diye olayı anlatıyorum. Ethem Sancak denilen kişi benim için nitelikli dolandırıcıdır; 2014 yılında TMSF’den iflas etmiş BMC’yi arsa fiyatına satın aldı.

Daha sonra kendi ağzından, ‘Tayyip Erdoğan’a gittim, bana Katar’ı ortak etmesini rica ettim savunma sanayine gireceğim dedim.’ Katar Emiri arandı, Katar Emiri yüzde 49,9’la Katar ordusunu BMC’ye ortak etti. Ethem Sancak kaç para aldı, 300 milyon dolar aldı, bir buçuk ay içerisinde.

Sonra, ‘bana Erdoğan’ın köylüsü olan Talip Öztürk’ü de ortak ettiler’ dedi. Ona da yüzde 25,1 olan hisseyi sattı. Bunların hepsi kendi ağzından… O da hisse payı üzerinden değerlendirince 150 milyon dolar yapıyor. Etti mi 450 milyon dolar. Bedavaya aldığı BMC’nin hisselerini satarak 450 milyon doları aldı cebine koydu.

‘Savunma sanayine gireceğim ama fabrikam yok, bana bir fabrika yeri verin’ dedi. ‘Bana bir fabrika yeri verin’ dedi. Karasu, Sakarya’da 2 milyon metrekare arazi bedelsiz, deniz kenarında BMC’ye verildi. BMC’nin içi tamamen dolduruldu. Yetti mi? Yetmedi. 60 milyon TL;

Fikri Işık zamanında net bütün belgeleriyle altyapıya ‘ben ödeyemem, siz ödeyin’ dedi. Devlet 60 milyon TL ödedi. Yetmedi, ‘bana Türkiye’nin en büyük teşvikini vermeniz lazım’ dedi. Yaklaşık 1,5 milyar lira olarak hesaplanan Cumhuriyet tarihinin en büyük teşviklerinden birisi kendisine verildi.

Altay Tankı ihalesi yapıldı. Giren başka eski yatırımcılar da vardı. Ethem Sancak’ın fabrikası var mı? Yok. Tecrübesi var mı? Yok. İşçisi var mı? Yok. ‘Tank palet fabrikası benim yok ama ben Altay Tankı ihalesini aldım bana bir fabrika verin’ dedi. Tank Palet fabrikası, benim ilim Sakarya…

Milletin alın teriyle alınmış fabrika. 1 milyon metrekare arazisi olan fabrika, Avrupa’nın en büyük entegre tesisi olan fabrika 25 yıllığına bedelsiz verildi. 25 yıllığına, içeride stokta bulunan malzemeleri ile beraber.

“18 AYDA TANK ÜRETECEKTİ ARADAN 48 AY GEÇTİ TANK YOK. ETHEM SANCAK VAR MI? ETHEM SANCAK YOK”

18 ayda tank üretecekti… Aradan 48 ay geçti tank yok. Ethem Sancak var mı? Ethem Sancak yok. Ethem Sancak tankı üretemedi, parayı aldı cebine koydu ama son bir hamle, ‘ben burayı bırakırım ama Tosyalı Grubuna 480 milyon dolara satarım’ dedi. Sattı, açıkladım karşı çıkan olmadı. 480 milyon doları da Öztürk’lerle beraber aldı cebine koydu.

Daha sonra Ethem Sancak şöyle anlatıyor: ‘Cumhurbaşkanı bizi aradı, sizin işiniz bitti çocuklar dedi. Bize 60’ar milyon dolar para verdiler. Bizde bu işten çekildik’ dedi.

Size soruyorum, sevgili Bakan… 300 milyon dolar Katar’dan aldım, 150 milyon dolar Öztürk’ten aldı, 240 milyon dolar Tosyalı’dan aldı. Ethem Sancak’ın cebine 690 milyon dolar girmiş olması gerekiyordu. Öztürk’lerin de cebine 240 milyon dolar girmiş oluyor. Peki eğer 60-60, 120 milyon dolar verilerek bunlar çekildilerse o zaman geriye kalan 810 milyon dolar nerede?

Eğer Ethem Sancak’ın dediği doğruysa ‘bunu bize Tayyip Erdoğan vermedi’ diyor. Bize ‘60-60 120 verdi’ diyor. Ya Ethem Sancak Tayyip Erdoğan’ı itham ediyor yalan söylüyor ya bu benim açıkladığım beyanlar doğru… Ethem Sancak devleti dolandırdı, ordumuzu oyuna getirdi. Çok açık, çok net.

ENGİN ÖZKOÇ “HESABINI BEN SORACAĞIM”
Fatura… Faturada 231 bin 310 kalem var. Bu fatura, Ethem Sancak’ın BMC’si tarafından kesilmiş bir fatura. Bu faturada eğer ordumuz tank- paletle birlikte üretiyor olsaydı bu kadar kalemi 65 milyon 240 bin lira para alması gerekiyordu. Ethem Sancak’ın BMC’si üretirken aynı kalem malı… Yüzde 12,5 kar koyması gerekirken 292 milyon 673 TL. 65 milyon nerede, 292 milyon nerede?

Merak ettim. Ahdim var. Allah bir fırsat verirse yetimin fukaranın, aziz ordumuzun bir tek kuruşunu eğer Ethem Sancak çaldıysa hesabını ben soracağım, takipçisi olacağım, sonuna kadar gideceğim.

Ne adı altında yaptı bunu. Faturaya eklediği o fahiş rakam ‘bakiye genel yansıtma tutarı, kar dahil.’ ‘Bakiye genel yansıtma tutarı’ diye bütün muhasebecilere, maliyecilere sordum, hukuku aradım. Böyle bir şey var mı? Yok. Uygulanan bir yer var mı? Yok. Zaten genel üretim ve genel yönetim diye oradan paranı almışsın. Bunun içinde… Bir kişi bunu göstersin.

Milli Savunma Bakanımız burada bunu anlatırken, ‘evet böyle bir şey vardır’ desin. Benim yüzüm kızarsın, onun yüzü ak çıksın burada. Ne ordumuzun mal varlıklarını ve birikimlerini birilerine sömürtürüz buna Katar ordusu dahil… Ne de çocuklarımızın rızkını Ethem Sancak gibi nitelikli dolandırıcılara yediririz. Bunun sonuna kadar peşinde olacağım.

Ethem Sancak’ın sözde ‘devleti temsil ediyorum’ diyerek Doğu Perinçek ile birlikte Suriye’de ne işi var. Suriye’de benim Dışişleri Bakanım var, bu ülkenin Milli Savunma Bakanı var mı, bakanlarımız var mı? Var. Ethem Sancak kim? O mu Türkiye’yi temsil ediyor? Buna nasıl bu iktidar izin veriyor? Ben bunu anlamak istiyorum. Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda kendisinden ve buna neden olanlardan hesap soracağız”

https://www.nationalturk.com/tr/spk-uc-borsaciya-suc-duyurusu/

ETHEM SANCAK BMC ARASIDAN NE OLMUŞTU?
Açılımı “British Motor Company” olan BMC, 1964 yılında kuruldu. Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, Çukurova Holding’in Interbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle Mayıs 2013’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) geçti.

Ethem Sancak ise 2014’te TMSF’den BMC’nin tamamını 751 milyon TL’ye satın aldı. Sancak ailesi satın alma işleminin hemen ardından şirketin yüzde 49,9’unu 300 milyon dolar bedelle Katar ordusuna devrederek BMC’ye ortak etti. Ethem Sancak daha sonra, elinde kalan hisselerin yüzde 25,1’ini 2019’da Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’e sattı. Böylece BMC hisselerin yüzde 25’lik kısmı Sancak ailesinde kalmıştı.

Daha sonra ise, Sancak ve Öztürk ailelerinin toplam 50,1’lik hissesi Tosyalı Holding’e satılmıştı. Bu satış ile Sancak ve Öztürk ailelerinin hiçbir hissesi kalmazken BMC’nin büyük hissedarı Tosyalı Holding olmuştu.

Ethem Sancak’ın yerine BMC Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da 22 Temmuz 2023’e kadar, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu üyeliği yapan Fuat Tosyalı seçilmiş ve Tosyalı Holding İç Denetim Müdürü Mustafa Ekrem Altınözlü ise Metro Turizm’in imtiyaz sahibi Rizeli iş adamı Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk’ün yerine, Yönetim Kurulu üyesi olarak seçilmişti.

BMC’nin yüzde 49,9’unu 2014 yılında 300 milyon dolara alan Katarlı ortakların yönetimdeki yeri ise değişmemiş ve 10 kişiden oluşan yönetim kurulunda 5 Katarlı yönetici yer almaya devam etmişti.

 

Yunanistan Golden

NationalTurk - Londra

NationalTurk Haber Merkezi, En Son Haberleri Gündemi, Spor Haberlerini, Ekonomi, Seyahat, Magazin, Politika ve Son Dakika Haberlerini en doğru ve objektif şekilde size ulaştırır. NationalTurk | Objektif | Bağımsız | Farklı

Bir yanıt yazın

Maldivler Turu
Başa dön tuşu